Search
Close this search box.

Erasmus+KA220

Projekt Erasmus+ KA202 Strategická partnerství mezi školami

Aktivita C3 (KA202) „Hand im Hand“ - Celje, Slovinsko, červen 20 – 24, 2022

Projekt Erasmu+ KA202 se přiblížil ke svému závěru. Poslední seminář se konal v partnerské škole ve Slovinsku. Byl zaměřen na bylinky, jejich pěstování, zpracování a další využítí. Tentokrát vyjelo pět žáků a jeden doprovodný učitel.
V rámci semináře proběhlo velké množství aktivit: poznávání bylinek všemi smysly, návštěva bylinářského podniku, který pěstuje bylinky výhradně ekologickou cestou. Příprava běžných i potravinářských vyvýšených záhonů z gabionů a následná výsadba bylin, výroba kosmetických výrobků z bylinek.
Během doprovodného programu zažili žáci i plavbu při pobřeží Jadranu a samozřejmě i koupání, navštívili krápníkové jeskyně a v podvečer po super pracovní náplni vydechli při kresleni bylinek podle živé předlohy.
Seminář se všem moc líbil, byl poučný a všichni si odvezli spoustu skvělých zážitků.

Erasmus+ Seminář 2024: Zelené dovednosti a krásné zážitky z Bretaně

Projekt 2023-1-LV01-KA220-VET-000159616

V dnech 13. – 18. května 2024 se další skupina našich žáků – Klárka Souralová, Linda Neumannová, Tomáš Grund a Aleš Konečný – pod vedením doprovodného učitele Ph.Dr.Hany Brázdilové – vydala na daleký, přesto zajímavý a inspirující výjezd do francouzského městečka Guérande, do oblasti Bretaně. Tento výjezd byl významným seminářem v rámci projektu Erasmus+ 2023-1-LV01-KA220-VET-000159616,
který rozšířil nejen zelené dovednosti našich žáků, ale seznámil je i s bohatství francouzské kultury a přírody v bretaňské oblasti Francii
a též seznámit se s dalšími žáky středních zahradnických škol v rámci partnerů v daném projektu.
Společně s dalšími studenty z Francie, Litvy, Belgie a Česka plnili v mezinárodních skupinách různé úkoly. Střídali se v různých aktivitách: návštěvě přírodní zahrady “ Il Jardin“, výrobě a osazení vyvýšených záhonů, hře s výukovými kartičkami a objevování zelených ploch
v Guérande. Jeden den odpoledne je čekal nezapomenutelný zážitek – moře, resp. oceán. Návštěva pobřeží byla spojená s přednáškou
o výrobě soli přímo na solných pláních.
Cesta tam i zpět byla zdlouhavá; použili snad všechny dopravní prostředky, od auta až po letadlo (pro některé to byl zážitek – vůbec první let v životě), ale zpestřili ji opětovnou návštěvou pobřeží a prohlídkou Paříže.
Celý týden byl plný objevování nových kultur a navazování mezinárodních vztahů. Všichni se vrátili nabiti novými znalostmi a spoustou bohatých zážitků.
„Seminář jsem si moc užil, byla skvělká zkušenost a bylo super poznat lidi z jiných zemí a zjistit že se zas tak nelišíme. (Aleš Konečný)
Erasmus do Guerandé byl skvělý zážitek do života. Našel jsem si novou kamarádku. Ochutnal spoustu nového jídla. A naučil se spoustu věcí. Ale nebylo by to ono, kdyby tam nebyla p. uč. Brázdilová. Děkuju že jste mi umožnili se dostat na Erasmus. (Matouš Grund)

Water management and renewable energy in horticultural education. Bio-Ret-Energy

Projekt 2023-1-BE03-KA220-VET-000155381

Erasmus+ KA220 “BIO-RET-ENERGY” – Seminar WP2, CZ – Rajhrad, April 14 – 20, 2024

Ve dnech 14.4. – 20.4.2024 pořádala naše škola seminář v rámci pracovního balíčku WP2 seminář na téma „Sucho začíná tam, kde končí život v půdě“. Semináře se zúčastnili žáci a doprovodní učitelé škol všech partnerských zemí z daného projektu, tj. z Polska, Slovinska, Belgie, Francie, Španělska a samozřejmě i České republiky, tedy naší školy.
Program semináře byl nabitý. Účastníci navštívili Mendelovo muzeum, předvedli své prezentace úkolů, jež předcházely semináři a vyslechli přednášku doc. Záhory z MZLU, který se daným tématem dlouhodobě zabývá. Dále navštívili CHKO Pálava, kde se seznámili s vývojem klimatu v oblasti jižní Moravy v průběhu historie, navštívili místní Geopark a spolu se členem CHKO prošli oblasti vyschlých rybníků a seznámili se s důvody jejich vysychání.
V dalších dnech pak navštívili unikátní vědeckého pracoviště Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky – Czech Globe v Křešíně u Pacova, jehož účelem je monitorování změn koncentrací skleníkových plynů a dalších látek v atmosféře a slouží jako Národní monitorovací bod výskytu a dálkového přenosu skleníkových plynů, které jsou jedním z hlavních faktorů klimatické změny.
Jeden z dnů semináře byl věnován exkurzi do biofarmy, která se zaměřuje na opatření pro zadržování vody v krajině.
Na závěr proběhla společná realizace malých zelených střech na pozemku školy. Před ukončením semináře si ještě všichni účastníci hlasováním zvolili logo projektu.

Erasmus+ 2023-1-LV01-KA220-VET-000159616 „Green skills“ (Francie – Carpentras) 24. – 30. března 2024

Projekt 2023-1-LV01-KA220-VET-000159616

Erasmus+ Seminář 2024: Zelené dovednosti a nezapomenutelné zážitky v Provence
V dnech 24. – 30. března 2024 se čtveřice studentů z naší školy – Tereza Šimková, Jana Šebestová, Tadeáš Venuta a Vojtěch Matuška – vydala na nezapomenutelný výlet do francouzského městečka Carpentras. Tento výlet nebyl jen obyčejnou cestou, byl to pro nás významný seminář v rámci projektu Erasmus+ 2023-1-LV01-KA220-VET-000159616, který nám rozšířil nejen naše zelené dovednosti, ale rozšířil i náš pohled na bohatství francouzské kultury a přírody v jižní Francii.
Pod názvem „GREEN SKILLS“ se skrývalo mnohem více, než jsme si kdy dokázali představit. Společně s dalšími studenty z Francie, Litvy, Belgie a Česka jsme prozkoumávali oblast školy v Campus Provence Ventoux i okolí Provence na kolech. Naše dobrodružství sice začalo náročným cestováním, avšak pohled na Marseille a půlden strávený v této malebné lokalitě stál za to. Po příjezdu do Carpentras jsme se ponořili do nabitého programu, který byl nejen hektický, ale také fyzicky i mentálně náročný – přesně takový, jak má být.
Během našeho pobytu jsme pomáhali s výsadbou bylin do vinohradů, navštívili jsme rozsáhlé právě kvetoucí školní sady a moderní skleníky, obchody s olivami, vinné sklepy a také mnohá historická místa jako ST Chapelle Martin, Beaumes de Venice, Notre Dame d´Aubune, Mont Ventoux, Gordes, Fontaine de Vaucluse a Pernes. Dopoledne jsme věnovali vlastním projektům a přípravě prezentací, které jsme prezentovali ostatním účastníkům. Nechyběl ani orientační běh spojený s lekcí z kartografie, cyklistické výlety po okolí – najezdili jsme přes 100km, večerní jóga a spousta sociálních interakcí v rámci kampusu, bylo určitě něčím novým.
Zvláštní pozornost si zasloužily vzorové hodiny chemie připravené domácími studenty. Byly pro nás nejen poučné, ale i inspirativní.
Celý týden byl plný dobrodružství, objevování nových kultur a utužování vztahů. Myslím, že můžeme s jistotou prohlásit, že jsme zažili ten nejlepší Erasmus+ seminář. Všichni jsme se domů vrátili nabiti energií, novými znalostmi a hlubokými zážitky, které nás budou provázet po zbytek života.
autor Mgr. Drahomíra Vargová     

Water management and renewable energy in horticultural education. Bio-Ret-Energy

Projekt 2023-1-BE03-KA220-VET-000155381

Projekt probíhá od 1.9.2023 do 31.8.2026          

Smysl a cíle projektu

Škola je členem Sdružení evropských zahradnických škol EU-Horticulture Teachers a zapojuje se do projektů Erasmus+ strategická partnerství VET. Cílem projektu jsou společné výstupy v oblasti, stanovené názvem projektu. V rámci projektu získala i podporu pro vzdělávací aktivity pořádané jednotlivými partnery v rámci krátkodobých šesti až sedmidenních aktivit v dané zemi.
Do tohoto projektu je zapojeno celkem 6 zemí: Belgie, Polsko, Francie, Španělsko, Slovinsko a Česká republika.
Hlavním cílem projektu je prostřednictvím analýzy, identifikace a rozvoje strategií a priorit vodního hospodářství a obnovitelné energie,
zavést malé příklady biologického zadržování vody a obnovitelné energie v souladu s „Evropskou zelenou dohodou“.  A tímto tak zvýšit znalosti a povědomí lidí o změně klimatu a významu udržitelného rozvoje v zahradnictví.
V rámci projektu bude pořádáno 5 workshopů a 1 lektorský seminář. Studenti a učitelé budou připravovat analýzy vodních zdrojů
v partnerských zemích, rozvíjet strategie a priority, vytvářet nová řešení a pracovat s digitálním obsahem.
Poslední etapou budou diseminační aktivity ve formě zpráv a článků na webových stránkách školy, na platformě eTwinning,
Facebooku a v časopisech.

Projekt Erasmus+KA220 “Increase the skills in green environment”, ”Green Skills”

Projekt 2023-1-LV01-KA220-VET-000159616

Projekt probíhá od 01.09.2023 do 31.08.2025          

Smysl a cíle projektu

Jako člen Sdružení evropských zahradnických škol EU-Horticulture Teachers se škola zapojuje do projektů Erasmus+ strategická partnerství VET. Cílem projektu jsou společné výstupy v oblasti dalšího rozvíjení a rozšiřování zahradnických dovedností. V rámci projektu získala
i finanční podporu pro vzdělávací aktivity pořádané jednotlivými partnery v rámci krátkodobých šesti až sedmidenních aktivit v dané zemi.
Do tohoto projektu jsou zapojeny: dvě různé školy z Belgie -Liége a Ciney, dvě různé školy z  Francie – Carpentras a Guerande, škola v Lotyšsku – Bulduri a naše škola Rajhrad.
Hlavním cílem projektu je prostřednictvím aktivit rozšířit zahradnické dovednosti nad rámec běžného vzdělávání, vytvoření učebního materiálu pro výuku a samostudium těchto dovedností, porovnání realizace těchto dovedností v různých klimatických podmínkách v rámci rozdílných evropských zemí.
Plánované aktivity jsou:
aktivita „Založení ekologické zahrady“, studium dopadu změny klimatu na agroekologii, eko-krajinu a sektor zahradnictví;
aktivita „Návrh ekologické zahrady“, získání dovednosti digitálně vytvořit plán ekologické zahrady pomocí počítačového softwaru;
aktivita „Živé ploty a ovocné stromy“, studium typů živých plotů v moderních a historických zahradách a instalace živého plotu „Špaliers“
z ovocných stromů;
aktivita „Instalace a údržba trávníků“, užití a údržba různé zahradní techniky pro zakládání a údržbu různých typů trávníků;
aktivita „Instalace střešní zahrady“ , praktická práce na založení střešní zahrady;
aktivita „Zelené cestování v Provence“, získání cyklistických dovedností jako ekologického způsobu dopravy ve venkovských oblastech,
pro profesionální povinnosti, návštěvu zahrad a adaptaci na středomořské klima.
Poslední etapou budou diseminační aktivity ve formě zpráv a článků na webových stránkách školy, na Facebooku, Instagramu, a především vytvoření brožury s návody a popisy jednotlivých dovedností včetně katalogu užitých rostlin v různých klimatických podmínkách.

Projekt Erasmus+KA220 "Water management and renewable energy in horticultural education, Bio-Ret-Energy"

Projekt 2023-1-BE03-KA220-VET-000155381

Projekt probíhá od 01.09.2023 do 31.08.2026            

Smysl a cíle projektu

Škola je členem Sdružení evropských zahradnických škol EU-Horticulture Teachers a zapojuje se do projektů Erasmus+ strategická partnerství VET. Cílem projektu jsou společné výstupy v oblasti, stanovené názvem projektu. V rámci projektu získala i podporu pro vzdělávací aktivity pořádané jednotlivými partnery v rámci krátkodobých šesti až sedmidenních aktivit v dané zemi.
Do tohoto projektu je zapojeno celkem 6 zemí: Belgie, Polsko, Francie, Španělsko, Slovinsko a Česká republika.
Hlavním cílem projektu je prostřednictvím analýzy, identifikace a rozvoje strategií a priorit vodního hospodářství a obnovitelné energie, zavést malé příklady biologického zadržování vody a obnovitelné energie v souladu s „Evropskou zelenou dohodou“, a tímto tak zvýšit znalosti
a povědomí lidí o změně klimatu a významu udržitelného rozvoje zahradnictví.
V rámci projektu bude pořádáno 5 workshopů a 1 lektorský seminář. Studenti a učitel připravují analýzy vodních zdrojů v partnerských zemích, rozvíjet strategie a priority, vytvářet nová řešení a pracovat s digitálním obsahem.
Poslední etapou budou diseminační aktivity ve formě zpráv a článků na webových stránkách školy, na eTwinning, Facebook, v časopisech.